Sladkosti, mliečne zuby a kazy | Dentique.sk

Kalinčiakova 31
831 04 Bratislava

Pon-Pia: 08:00-16:30
Sob-Ned: Zatvorené

Dentique Objednať sa online
27. decembra 2023 / 3 min. čítania

Sladkosti, mliečne zuby a kazy: Ako ochrániť mliečne zuby?

Mliečne zuby hrajú v správnom vývine ústnej dutiny kľúčovú úlohu už od detstva. Avšak jedným z ich najväčších nepriateľov sú sladkosti. Prečo sú sladkosti takým rizikovým faktorom pre zdravie mliečnych zubov? Aký je vzťah medzi sladkosťami, mliečnymi zubami a vznikom zubných kazov? V tomto článku sa pozrieme na tieto otázky a ponúkneme tipy, ako ochrániť mliečne zuby vašich detí.

Mliečne zuby a sladkosti – aký je súvis?

Zubný kaz u detí berieme ako automatickú súčasť ich životov. Pri troche snahy však dokážete pekne znížiť riziko jeho vzniku. Najčastejším dôvodom k zhoršeniu stavu mliečnych zúbkov sú sladkosti. Deti ich milujú a rodičia často nemajú to srdce odmietnuť ich. Ako všade, aj tu platí všetko s mierou.

Priveľký príjem sladkostí má nepriaznivý vplyv na vývin a zdravie mliečnych zúbkov. Naše ústa sú domovom rôznych druhov baktérií, ktoré sa živia cukrom a škrobom. Keď deti konzumujú sladkosti, cukor sa pomocou týchto baktérií rozkladá v ústach a tvorí kyseliny. Tieto kyseliny môžu poškodiť zubnú sklovinu mliečnych zubov a spustiť proces zubného kazu.

No a ak deti konzumujú sladkosti alebo nápoje s vysokým obsahom cukru často, ich zuby majú menej času na obnovu a remineralizáciu. To znamená, že mliečne zuby nemajú dostatok času zotaviť sa od útokov kyselín, čo zvyšuje riziko vzniku kazu. Niektoré sladkosti, ako želé alebo sušené ovocie, navyše môžu byť zvlášť škodlivé pre zuby, pretože sa prichytia k ich povrchu.

Pokiaľ dieťa nemá naučené návyky zubnej hygieny, môžu nastať problémy. Kefka na prvé zúbky by tak mala byť súčasťou kúpeľní každej rodiny. Venujte svojim ratolestiam pri umývaní zúbkov dostatok pozornosti a osvoja si správne návyky už v mladosti. Darujete im tak zdravý chrup na celý život.

Ako ochrániť mliečne zuby vašich detí?

Ako teda ako rodič prispieť k lepšiemu stavu mliečnych zúbkov? Najdôležitejším krokom pri ochrane mliečnych zubov je obmedziť množstvo sladkostí, ktoré deti konzumujú. Snažte sa, aby sladkosti boli v strave výnimkou a nie pravidlom. Opäť – striedmosť je kľúčom. Ak už deti sladkosti jedávajú, snažte sa, aby to bolo v jednom sedení a nie po celý deň. Po sladkostiach môžete ponúknuť pohár vody, aby si zuby opláchli, prípadne si ich svojou kefkou na prvé zúbky môžu hneď vyčistiť.

Podporujte stravovacie návyky, ktoré sú priaznivé pre zuby. Zahrňte do stravy viac čerstvého ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov, ktoré obsahujú vápnik. Nielenže tým ochránite dieťaťu zuby, ale im poskytnete aj množstvo vitamínov a kvalitnejšie potraviny.

Už v mladom veku môžete deti učiť starostlivosti o svoje zuby, z ktorej budú benefitovať celý život. Učte deti, ako si správne čistiť zuby. Dôkladné umývanie zubov po konzumácii sladkostí pomôže odstrániť zvyšky cukru a zabrániť tvorbe kazu.

Dôležitým človekom už v detstve bude detský zubár. Bratislava ich ponúka naozaj množstvo a nájdete ich aj v našej zubnej klinike. Pravidelné návštevy stomatológa sú kľúčom k udržaniu zdravia mliečnych zubov. Vyhodnotíme stav zubov a poskytneme rady na prevenciu kazu. A to všetko v príjemnom prostredí, ktoré milujú aj deti.

Zdravé mliečne zuby sú pre správny vývin a zdravie trvalých zubov teda skutočne dôležité. Je na rodičoch, aby vytvorili správne stravovacie návyky a podporili dobrú ústnu hygienu u svojich detí. S prevenciou a starostlivosťou môžeme minimalizovať riziko vzniku zubných kazov a zabezpečiť, aby mliečne zuby zostali zdravé a pevné. Ak pre svoje dieťa hľadáte kvalitného a milého stomatológa v Bratislave, navštívte našu dentálnu kliniku.

Mohlo by vás zaujímať

Zápach z úst: Možné príčiny vzniku a ako ho odstrániť
Čo všetko by mala obsahovať preventívna prehliadka u zubára?
Ako starostlivosť o ústnu hygienu ovplyvňuje celkové zdravie
Pečatenie zubov u detí: Všetko, čo potrebujete vedieť
6 zaujímavých faktov o zuboch, ktoré ste nevedeli
Takto vyzerá prvá návšteva u zubára v Dentique
Sladkosti, mliečne zuby a kazy: Ako ochrániť mliečne zuby?
9 tipov, ako sa zbaviť strachu zo zubára
Prečo je preventívna prehliadka dôležitá a ako získať bonusy od poisťovní?
Zubný benefit pre zamestnancov
Ako správne vybrať zubára?
Fazety Bratislava Bielenie zubov
Fazety LUMINEERS®