Klasická kefka vs. elektrická kefka | Dentique.sk

Kalinčiakova 31
831 04 Bratislava

Pon-Pia: 08:00-16:30
Sob-Ned: Zatvorené

Dentique Objednať sa online
23. júla 2024 / 3 min. čítania

Ako si správne čistiť zuby a medzizubné priestory

Pravidelná starostlivosť o zuby je k udržaniu zdravých zubov a ďasien dôležitá. No rovnako dôležitá je aj správna technika čistenia. Zároveň nesmieme zabúdať na čistenie medzizubných priestorov, ktoré sú často prehliadané, ale majú veľký vplyv na celkové zdravie ústnej dutiny. Znie to ako veda, no nie je to tak.

Riadna starostlivosť o zuby a medzizubné priestory pomáha predísť vzniku zubného kazu a parodontózy. V našej zubnej klinike Dentique sa nás ľudia často pýtajú, ako sa starať o zuby, ako si správne čistiť zuby a ako dosiahnuť aj na medzizubné priestory. Preto sme sa rozhodli napísať tento článok.

Ako si správne čistiť zuby? Toto sú najpoužívanejšie techniky čistenia zubov 

Pravidelnosť a zodpovednosť by mali byť samozrejmosťou, no nemenej dôležitá je aj správna technika čistenia zubov. Existuje niekoľko techník, ktoré vám môžu pomôcť udržať vašu ústnu dutinu čistú a zdravú.

  • Bassova technika

Táto technika sa zameriava na čistenie zubov pri ďasnách. Kefku držte pod uhlom 45 stupňov k zubom a jemne krúžte, aby ste odstránili nečistoty.

  • Stillmanova technika

Je podobná Bassovej technike, ale kefku držte pod menším uhlom a používajte väčšie pohyby. Je ideálna pre ľudí s citlivými ďasnami a pomáha ich masírovať.

  • Chartersova technika

Čistenie zubov touto technikou prebieha pomocou vibračných pohybov. Vždy smerujte k ďasnám a kefku držte pod uhlom 45 stupňov.

  • Fonesova krúživá technika

Fonesova technika používa krúživé pohyby smerujúce z vonkajšej strany cez oba zubné oblúky, pričom ústa sú zavreté. Následne pokračuje pohybom z vnútornej strany pri otvorených ústach, tentoraz cez každý oblúk zvlášť.

Dobre, ale ako si vybrať kefku?

Ďalšou otázkou po „Ako si správne čistiť zuby?“ je „Ako si vybrať kefku?“. Práve výber správnej zubnej kefky môže pri zubnej hygiene rozhodovať. Dentique vám ponúka niekoľko zlatých rád.

Vyberte si zubnú kefku s mäkkými štetinami, ktoré sú šetrné k vašim ďasnám a zubnej sklovine. Pozrite sa aj na veľkosť hlavy kefky. Menšia hlava sa ľahšie dostane aj do ťažko prístupných miest v ústach. Kefku musíte aj držať a prečo by to nemohlo byť pohodlné? Vyberte si kefku s rukoväťou príjemnou na dotyk, ktorá sa ľahko drží a manévruje. V neposlednom rade pri výbere zvážte aj svoje individuálne preferencie.

TIP: Klasická vs elektrická kefka

Medzizubná kefka alebo zubná niť? 

Pri výbere nástroja na čistenie medzizubných priestorov sa stretnete s otázkou: medzizubná kefka alebo zubná niť?

Medzizubná kefka efektívne čistí väčšie medzizubné priestory a je jednoduchá na používanie. Je dostupná v rôznych veľkostiach, takže si môžete vybrať tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám. 

Zubná niť sa dobre dostane aj do veľmi úzkych medzizubných priestorov a je jednoduchá na prenos a použitie kdekoľvek. Je flexibilná, no môže byť ťažšia na používanie, aspoň zo začiatku. Ak sa používa nesprávne, môže spôsobiť krvácanie ďasien.

A nezabúdajte na jazyk!

Čistenie jazyka je tiež dôležitou súčasťou ústnej hygieny. Na jazyku sa môžu hromadiť baktérie a zvyšky jedla, čo často vedie k zápachu z úst. Používajte škrabku na jazyk alebo zadnú časť zubnej kefky na jemné čistenie jazyka od zadnej časti smerom k prednej. Tento krok pridá len pár sekúnd k vašej rannej a večernej rutine, ale výrazne zlepší vašu ústnu hygienu.

Nezáleží len na kvantite, ale aj na kvalite

Videli sme, že správna technika čistenia zubov a medzizubných priestorov skutočne zohráva úlohu. Existuje niekoľko účinných techník, ktorých implementácia do zubnej rutiny povedie k skvelým výsledkom. Vyberte si správnu zubnú kefku, používajte vhodné nástroje na čistenie medzizubných priestorov a nezabúdajte ani na čistenie jazyka.

A keď už viete, ako si správne čistiť zuby, objednajte sa k nám do Dentique.

Mohlo by vás zaujímať

Kedy vypadávajú a rastú mliečne zuby?
Zubné fazety: Čo to je a prečo sa oplatia
Získajte zdravý a žiarivý úsmev pomocou bielenia zubov
Ako často meniť zubnú kefku?
Ako si správne čistiť zuby a medzizubné priestory
Klasická kefka vs. elektrická kefka
Zápach z úst: Možné príčiny vzniku a ako ho odstrániť
Čo všetko by mala obsahovať preventívna prehliadka u zubára?
Ako starostlivosť o ústnu hygienu ovplyvňuje celkové zdravie
Pečatenie zubov u detí: Všetko, čo potrebujete vedieť
6 zaujímavých faktov o zuboch, ktoré ste nevedeli
Takto vyzerá prvá návšteva u zubára v Dentique