Zápach z úst: Ako vzniká a ako ho odstrániť? | Dentique.sk

Kalinčiakova 31
831 04 Bratislava

Pon-Pia: 08:00-16:30
Sob-Ned: Zatvorené

Dentique Objednať sa online
27. mája 2024 / 3 min. čítania

Zápach z úst: Možné príčiny vzniku a ako ho odstrániť

Zápach z úst má negatívny vplyv na sebavedomie, pohodlie v spoločnosti a dokonca aj na schopnosť nadviazať úspešný sociálny kontakt. Úsmev je jednou z prvých vecí, ktoré si ľudia všimnú pri interakcii. Pokazené zuby a nepríjemný zápach z úst môžu mať veľký dopad na celkový dojem, ktorý z nás druhý má. Preto je dôležité pochopiť možné príčiny tohto problému a vedieť, ako ho účinne riešiť.

Ak vás trápi zápach z úst, nezúfajte! Bratislavská zubná klinika Dentique je tu na to, aby vám s týmto problémom pomohla a umožnila vám opäť sa radostne usmievať. V tomto článku si povieme o tom, ako vzniká zápach z úst a ako ho odstrániť. No a osobne vás tejto nepríjemnosti radi zbavíme.

Pokazené zuby alebo zlé umývanie: Ako vzniká zápach z úst?

Zápach z úst obklopuje mnoho mýtov. Mnohí si myslia, že je iba o tom, ako si kto umýva svoje zuby. Aj keď to je jedna z príčin, rozhodne nie je jediná.

1. Nedostatočná ústna hygiena a baktérie

Nedostatočná ústna hygiena je jednou z najbežnejších príčin zápachu z úst. Ak nečistíme zuby, jazyk a ďasná dostatočne často a dôkladne, dochádza k hromadeniu baktérií a zvyškov potravy v ústnej dutine, čo vedie k tvorbe nepríjemného dychu. Ak sa baktérie neodstránia efektívne, množia sa a časom vedú nielen k zápachu, ale aj k pokazeným zubom. Potom je už neskoro a nevyhnutné budú zložitejšie zákroky, ako iba jednoduché a poctivé umývanie zubov.

To isté platí v prípade, že ráno vstanete a neumyjete si zuby. Aj keď dúfame, že to nikto nerobí, takéto jednoduché riešenie vás môže tohto problému zbaviť.

2. Zlá strava a životný štýl

Niektoré potraviny a návyky môžu mať tiež výrazný vplyv na zápach z úst. Káva, čaj, alkohol, cibuľa a cesnak môžu túto nepríjemnosť vyvolať. Káva a čaj obsahujú kyselinu, ktorá negatívne ovplyvňuje rovnováhu pH v ústach a spôsobuje zvýšenú produkciu baktérií. Alkohol tiež dehydratuje telo a znižuje tvorbu slín, čo vedie k suchým ústam, o ktorých si povieme čoskoro. A dopad cibule a cesnaku na zápach z úst ani nemusíme spomínať.

A čo návyky? Fajčenie nielen zhoršuje stav ústnej dutiny, ale môže aj spôsobiť zápach z úst. A o zlom návyku neumývania si zubov sme už hovorili.

3. Sucho v ústach

Za zápach z úst môže aj sucho v ústnej dutine. Nedostatočná produkcia slín môže viesť k suchosti úst, čo zvyšuje riziko nepríjemných problémov. Sliny majú dôležitú úlohu pri oplachovaní ústnej dutiny a odstraňovaní baktérií a zvyškov potravy.

TIP: Ako starostlivosť o ústnu hygienu ovplyvňuje celkové zdravie

Teda ako odstrániť zápach z úst?

V Dentique odporúčame niekoľko rád:

  • Dôkladná ústna hygiena

Pravidelné a dôkladné čistenie zubov, jazyka a ďasien dvakrát denne použitím zubnej kefky a zubnej pasty je základom pre prevenciu zápachu z úst.

  • Výplach úst

Obyčajné vypláchnutie úst vodou alebo rôznymi prípravkami môže pomôcť odstrániť baktérie a zvyšky potravy z ústnej dutiny a zmierniť zápach. Ak vás tento problém často trápi, prineste si do práce ústnu vodu.

  • Konzumácia vody

Pitie dostatočného množstva vody stimuluje tvorbu slín a zmierni suchosť úst, čo znižuje riziko vzniku zápachu. Voda má okrem toho množstvo ďalších zdravotných benefitov.

Kvalitný zubár v Bratislave? Dentique!

Ak sa nepríjemný zápach z úst často opakuje a nezmierni sa ani pri dôkladnej ústnej hygiene a zmenách stravovacích návykov, je vhodné navštíviť zubného lekára. Zubná klinika Dentique ponúka komplexné vyšetrenie a odborné poradenstvo v oblasti ústnej hygieny a liečby, aby ste sa mohli zbaviť tohto nepríjemného problému. S nami sa budete opäť krásne a pyšne usmievať.

Mohlo by vás zaujímať

Zápach z úst: Možné príčiny vzniku a ako ho odstrániť
Čo všetko by mala obsahovať preventívna prehliadka u zubára?
Ako starostlivosť o ústnu hygienu ovplyvňuje celkové zdravie
Pečatenie zubov u detí: Všetko, čo potrebujete vedieť
6 zaujímavých faktov o zuboch, ktoré ste nevedeli
Takto vyzerá prvá návšteva u zubára v Dentique
Sladkosti, mliečne zuby a kazy: Ako ochrániť mliečne zuby?
9 tipov, ako sa zbaviť strachu zo zubára
Prečo je preventívna prehliadka dôležitá a ako získať bonusy od poisťovní?
Zubný benefit pre zamestnancov
Ako správne vybrať zubára?
Fazety Bratislava Bielenie zubov
Fazety LUMINEERS®