Ovplyvňuje starostlivosť o ústnu hygienu zdravie? | Dentique.sk

Kalinčiakova 31
831 04 Bratislava

Pon-Pia: 08:00-16:30
Sob-Ned: Zatvorené

Dentique Objednať sa online
27. marca 2024 / 3 min. čítania

Ako starostlivosť o ústnu hygienu ovplyvňuje celkové zdravie

Zdravie ústnej dutiny je kľúčové nielen pre krásny úsmev, ale aj pre celkové zdravie nášho tela. Správna starostlivosť o ústnu hygienu má obrovský vplyv na naše fyzické a mentálne zdravie. Preventívna prehliadka u zubára tak môže veľakrát odstrániť viac problémov, ako by ste si mohli myslieť.

Existuje vzťah medzi zubnými chorobami a srdcovými ochoreniami? Môžu nezdravé zuby spôsobovať diabetické komplikácie? A čo sebavedomie a zdravý, krásny úsmev? Na všetko sa pozrieme v tomto článku.

Preventívna prehliadka u zubára prináša viac ako len krásny úsmev

Pravda, v našej zubnej klinike Dentique v Bratislave je úsmev dôležitý. Nemenej dôležité je však aj celkové zdravie a pohoda našich pacientov. Preto veríme, že aj také malé kroky, akými sú preventívna prehliadka u zubára alebo obyčajný rtg zubov, dokážu odhaliť problémy a predísť väčším komplikáciám.

Tie môžu mať napríklad aj podobu srdcových chorôb. Vedecký konsenzus je v súčasnosti taký, že existuje korelácia medzi zubnými problémami a srdcovými ochoreniami. Zápal v ústnej dutine, spôsobený zubným kazom alebo paradentózou, môže viesť k zvýšenému riziku srdcových ochorení, ako je napríklad endokarditída. Pravidelné preventívne prehliadky u zubára, čistenie zubov kefkou aj medzizubnou kefkou a dôkladná ústna hygiena môžu pomôcť minimalizovať toto riziko, zatiaľ čo vďaka rtg zubov vieme riziko odhaliť.

S ďalšími problémami sa môžu stretnúť ľudia trpiaci diabetom – cukrovkou. Tu je proces obojstranný. Osoby trpiace diabetom majú vyššie riziko vývoja zubných problémov, ako sú zubný kaz a paradentóza. A z druhej strany, zubné ochorenia môžu komplikovať diabetické stavy, čo môže mať negatívny vplyv na celkový zdravotný stav. Udržiavanie zdravého ústneho prostredia je pre diabetikov dôležité na udržanie stabilnejších hladín cukru v krvi.

V zdravom úsmeve je však toho ukrytého viac…

…napríklad aj nepriestrelná imunita a psychická pohoda. Taký zápal okostnice môže oslabiť imunitný systém a zvýšiť riziko infekcií a chorôb v tele. Zdravý úsmev znamená aj to, že je vaša ústna dutina oslobodená od neželaných zápalov a váš imunitný systém je na dobrej úrovni. Práve zápal okostnice je jeden z problémov, kvôli ktorému nás pacienti v Dentique často navštevujú. Vtedy je už mnohokrát neskoro a bolesť je už na svete. Avšak pravidelná preventívna prehliadka u zubára môže pravdepodobnosť objavenia sa akéhokoľvek zápalu znížiť na minimum. Vaše zuby a ďasná tak budú zdravé, čo v konečnom dôsledku prispeje k posilneniu celkovej imunity.

No a rozhodne netreba zabúdať na psychické zdravie a pohodu. Krásny a zdravý úsmev má významný vplyv na našu sebadôveru a sebavedomie. Problémy súvisiace so vzhľadom zubov môžu viesť k pocitom hanby a sociálnej izolácii. Dôkladná starostlivosť o zuby a pravidelná návšteva zubnej kliniky Dentique posilnia vašu sebadôveru a zvýšia pohodu.

Zdravšie zuby, zdravší život

Správna starostlivosť o ústnu hygienu teda nie je len o estetike, ale predovšetkým o celkovom zdraví a pohode. Venovanie primeranej pozornosti ústnej hygiene má široký pozitívny dopad na naše fyzické a mentálne zdravie. Nezabúdajte preto na pravidelné čistenie zubov, používanie dentálnych nití, medzizubných kefiek a návštevy u zubného lekára. Vaše telo a úsmev vám za to budú vďačné. Objednajte sa k nám ešte dnes!

Mohlo by vás zaujímať

Čo všetko by mala obsahovať preventívna prehliadka u zubára?
Ako starostlivosť o ústnu hygienu ovplyvňuje celkové zdravie
Pečatenie zubov u detí: Všetko, čo potrebujete vedieť
6 zaujímavých faktov o zuboch, ktoré ste nevedeli
Takto vyzerá prvá návšteva u zubára v Dentique
Sladkosti, mliečne zuby a kazy: Ako ochrániť mliečne zuby?
9 tipov, ako sa zbaviť strachu zo zubára
Prečo je preventívna prehliadka dôležitá a ako získať bonusy od poisťovní?
Zubný benefit pre zamestnancov
Ako správne vybrať zubára?
Fazety Bratislava Bielenie zubov
Fazety LUMINEERS®
Má zmysel dentálna hygiena? Čo by ste o nej mali vedieť?