Pečatenie zubov u detí: Čo potrebujete vedieť? | Dentique.sk

Kalinčiakova 31
831 04 Bratislava

Pon-Pia: 08:00-16:30
Sob-Ned: Zatvorené

Dentique Objednať sa online
26. februára 2024 / 3 min. čítania

Pečatenie zubov u detí: Všetko, čo potrebujete vedieť

Počuli ste už o pečatení zubov? Čo to znamená? Pečatenie zubov je v prvom rade bezpečným a rýchlym zákrokom, ale aj  prevenciou a investíciou do dlhodobého zdravia ústnej dutiny. V detských zubných ambulanciách sa vykonáva pravidelne a každý dobrý detský zubár má s ním skúsenosti. Poďme sa spoločne pozrieť na výhody tohto zákroku a zistiť, či je skutočne iba pre deti.

V našej zubnej klinike v Bratislave vykonávame tento zákrok pravidelne. Máme s ním teda mnoho skúseností, o ktoré sa s vami v tomto článku radi podelíme.

Čo je pečatenie zubov?

Pečatenie zubov je preventívny zubný zákrok, ktorý sa často vykonáva na stoličkách. Proces spočíva v aplikácii ochrannej vrstvy, známej ako pečať, na fóliovanie zubu. Táto bezfarebná vrstva slúži ako akási bariéra, ktorá chráni zub pred škodlivými baktériami a kyselinami, zabraňujúc tak vzniku kazov a iných zubných problémov.

Pokazené zuby u detí sú problémom, ktorý trápi mnohých rodičov a s ktorým sa v Dentique stretávame neustále. Práve preto je tento zákrok v detských zubných ambulanciách vykonávaný pravidelne a  veľmi účinne dokáže prípadným problémom zabrániť.

Dobrou správou je, že ide o jednoduchý a bezbolestný proces. Najskôr sa zub dôkladne očistí, následne sa aplikuje prípravok na predprípravu zubnej plochy a potom sa nanáša samotná pečať. Táto látka následne tuhne. Celý zákrok trvá len niekoľko minút na jeden zub a v detských zubných ambulanciách sa vykonáva, ako sme už spomínali, dennodenne. Skutočne sa nie je čoho obávať.

TIP: Sladkosti, mliečne zuby a kazy: Ako ochrániť mliečne zuby?

Prečo je tento zákrok dôležitý a kedy ho zvážiť?

Zákrok je okrem odstránenia problémov s pokazenými zubmi u detí dôležitý aj pre celkové udržanie zdravia ústnej dutiny. Každý dobrý detský zubár vie, že toto opatrenie efektívne chráni zuby pred kazmi, ktoré by inak mohli spôsobiť vážne nepríjemnosti. Pečať, ktorá sa počas procesu aplikuje, poskytuje dlhodobú ochranu a znižuje potrebu bolestivých liečebných zákrokov. Môže tak viesť k výraznému zníženiu finančných nákladov na ošetrenie zubov v budúcnosti. Naši detskí zubári v Bratislave veria, že prevencia je vždy efektívnejšia a lacnejšia než liečba. A v našej zubnej klinike Dentique je cena tohto zákroku v porovnaní s potenciálnymi nákladmi spojenými s liečbou zubných problémov naozaj nízka.

A kedy zvážiť pečatenie zubov? Ideálne je o ňom začať uvažovať vtedy, keď sa deťom prvýkrát prelomia trvalé stoličky. Tento preventívny krok je logický, pretože stoličky majú dráždivé drsné povrchy, ktoré môžu ľahko zadržiavať baktérie a potraviny.

Je pečatenie zubov iba pre deti?

Aj keď sa pojem „pečatenie zubov“ používa najmä v súvislosti s najmenšími, pravdou je, že nie je určené len pre deti. Profitovať z neho môžu aj dospelí so stoličkami, ktoré majú hlboké drážky. Zákrok môže udržať zuby zdravé a silné aj v dospelosti, chrániac ich pred degradáciou a inými problémami s ústnou dutinou.

Zákrok teda prináša nesporné výhody ako pre deti, tak aj pre dospelých. Všetky vekové kategórie zaiste ocenia to, že je prakticky úplne bezbolestný, rýchly a cenovo prístupný. Návštevu zubnej ambulancie Dentique tak budete mať v tomto prípade vybavenú skutočne rýchlo. Ako vždy, aj v tomto prípade je dôležitá prevencia, a pečatenie zubov dokáže efektívne bojovať proti pokazeným zubom u detí a dospelých. Objednajte sa na tento zákrok aj vy a užívajte si krásny úsmev a jedlo bez bolestí. 

Mohlo by vás zaujímať

Klasická kefka vs. elektrická kefka
Zápach z úst: Možné príčiny vzniku a ako ho odstrániť
Čo všetko by mala obsahovať preventívna prehliadka u zubára?
Ako starostlivosť o ústnu hygienu ovplyvňuje celkové zdravie
Pečatenie zubov u detí: Všetko, čo potrebujete vedieť
6 zaujímavých faktov o zuboch, ktoré ste nevedeli
Takto vyzerá prvá návšteva u zubára v Dentique
Sladkosti, mliečne zuby a kazy: Ako ochrániť mliečne zuby?
9 tipov, ako sa zbaviť strachu zo zubára
Prečo je preventívna prehliadka dôležitá a ako získať bonusy od poisťovní?
Zubný benefit pre zamestnancov
Ako správne vybrať zubára?