9 tipov, ako sa zbaviť strachu zo zubára | Dentique.sk

Kalinčiakova 31
831 04 Bratislava

Pon-Pia: 08:00-16:30
Sob-Ned: Zatvorené

Dentique Objednať sa online
27. novembra 2023 / 3 min. čítania

9 tipov, ako sa zbaviť strachu zo zubára

Chápeme. Pre mnohých môže byť návšteva zubára stresujúcou skúsenosťou. Strach zo zubného lekára môže mať rôzne príčiny, od zlého predchádzajúceho zážitku až po obavy zo zákrokov. Tento pocit je často neopodstatnený, je však reálny. Aj preto vám prinášame 9 tipov, ako sa strachu zo zubár zbaviť raz a navždy.

V našej zubnej klinike v Bratislave sa s tým stretávame pravidelne. A na počudovanie to nie je iba pri deťoch, ale aj pri dospelých. Dentofóbia alebo oralofóbia sú skutočné javy. Našťastie sa proti nim dá vedome bojovať. Chce to odhodlanie, no napokon to zvládnete aj vy. Tu sú naše tipy.


1. Pravidelné preventívne prehliadky

Bolesť zuba je nepríjemná. Ak však absolvujete preventívne prehliadky pravidelne, predchádzate tým nielen bolesti, ale aj iným vážnym problémom so zubami. Pokiaľ ich absolvujete, výrazne znižujete riziko drastickejších zákrokov, ktorých sa ľudia tak boja.

Takisto udržujte svoju ústnu hygienu aj doma. Minimalizujete tak pravdepodobnosť problémov so zubami, čo vám môže pomôcť vyhnúť sa častejším návštevám u zubára.

2. Nájdite si zubára, ktorému veríte

Dôležité je nájsť si zubára, ktorému dôverujete a cítite sa v jeho prítomnosti pohodlne. Toto platí dvojnásobne pri deťoch. V našej zubnej ambulancii v Bratislave vám naši zubári pomôžu znížiť stres z návštevy. K pacientom pristupujeme priateľsky, otvorene a urobíme všetko pre to, aby ste sa u nás cítili čo najpríjemnejšie to pôjde.

3. Komunikujte so zubárom

Ak máte obavy alebo sa bojíte, neváhajte to komunikovať so svojím zubárom. Naši zubári v Bratislave sú skúsení odborníci, ktorí vám odpovedia na akúkoľvek otázku, a to aj počas samotného zákroku. Nehanbite sa, sme tu pre vás.

4. Relaxačné techniky

Možno to znie ako mágia, no rôzne relaxačné techniky vás môžu zbaviť strachu z návštevy zubára. Hlboké dýchanie, meditácia alebo vizualizácia dokážu zmierniť vašu úzkosť a na vyšetrenie vás perfektne pripravia.

5. Oboznámte sa so zákrokmi a vyšetreniami

Lepšie sa ide do niečoho, čo poznáte. Oboznámte sa vopred so zákrokmi a vyšetreniami, ktoré vás čakajú. Naštudujte si celý proces, prečítajte si zážitky ostatných, venujte pozornosť názorom odborníkov. Šťastie praje pripraveným a veríme, že osobný prieskum je kľúčom k zvládnutiu návštevy zubára.


6. Vo dvojici to ide lepšie

Poproste svojho partnera, priateľa alebo rodinného príslušníka, aby vás sprevádzal na návštevu zubára. Je to úplne prirodzené a stretávame sa s tým aj v našej zubnej klinike. Chápeme, že sa s blízkym cítite lepšie, a preto si pokojne zavolajte pomoc.

7. Odmeňte sa

Po úspešnej návšteve zubára si môžete stanoviť odmenu, ktorá vás motivovala vyšetrenie zvládnuť. Jedlo, oblečenie, kniha alebo čokoľvek, čo vás poteší, vám môže pomôcť poraziť váš strach.

8. Výber komfortného oblečenia

Vyberte si pohodlné oblečenie, v ktorom sa cítite dobre a príjemne. Aj takáto maličkosť môže mať priaznivý vplyv na vašu psychiku. Pamätajte si – aby ste zvládli akékoľvek vyšetrenie, musíte sa cítiť príjemne. My sa o to postaráme a vy urobte, čo je vo vašich silách.

9.  Vyhnite sa kofeínu a cukru

Kofeín a cukor môžu zvýšiť úzkosť, takže pred návštevou zubára sa im vyhnite. Snažte sa nestresovať, zabudnite na problémy a na vyšetrenie sa pripravujte už vopred. Dajte si kúpeľ, dýchajte zhlboka a uvoľnite svoju myseľ.

 

Napokon, stopercentne to zvládnete. Naši zubári vám budú nápomocní a spoločnými silami prekonáme váš strach.

Neváhajte nás kontaktovať a radi vás pohodovo prevedieme celým procesom zubného vyšetrenia. Tešíme sa na vás!

Mohlo by vás zaujímať

Zápach z úst: Možné príčiny vzniku a ako ho odstrániť
Čo všetko by mala obsahovať preventívna prehliadka u zubára?
Ako starostlivosť o ústnu hygienu ovplyvňuje celkové zdravie
Pečatenie zubov u detí: Všetko, čo potrebujete vedieť
6 zaujímavých faktov o zuboch, ktoré ste nevedeli
Takto vyzerá prvá návšteva u zubára v Dentique
Sladkosti, mliečne zuby a kazy: Ako ochrániť mliečne zuby?
9 tipov, ako sa zbaviť strachu zo zubára
Prečo je preventívna prehliadka dôležitá a ako získať bonusy od poisťovní?
Zubný benefit pre zamestnancov
Ako správne vybrať zubára?
Fazety Bratislava Bielenie zubov
Fazety LUMINEERS®